78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Šefčík (90.176.2.8) --- 28. 12. 2008
Re: Inkubátor - líheň

Pepíku a další. Přečetl jsem si Veše poznatky k celé problematice přidávání matek atd. Mám dojem, že si nekteří to zbytečně stěžujete. Přidávat neoplozenou matku do včelstva je poměrně složité a vždy s nejistým výsledkem. Tu zatím neoplozenou matku n e l z e kontrolovat do doby než začně klást. S oblíbou ulítně, ale ne česnem, ale při kontrole po vymdání rámku. Její návrat je takřka nejistý. Úspěšně lze přidávat matky vylíhlé v klícce jedině po narkotizování včel. Stejným způsobem lze jíž oplozené matky přidávat do smetenců. Proč si to dělat složité ? Matečník před vylíhnutím stačí napíchnout na jeden rámek se zavíčkováným plodem a příložit k tomu jednu mezistěnu. Vložít to do plemenáče na dva rámky /zbytečně větší množství/. Když nemáme plemenáč, stačí nějaký prázdný nástavek kde tyto dva rámky vložíme. Volný prostor je zcelá zbytečně doplňovat a nebo nějak zmenšovat. Za cca 14 dnů tam nalezneme kladoucí matku, která nám už neulítně a když, tak s největší pravděpodobností se vrátí do stejného plemenáče, nebo tak úpraveného nástavku. Nesmíme tyto chovné úlky stavět do koridoru letavek, ale nějak bokem. Pokud to tak neuděláme, dojde k napadení matek, které se nám budou vrácet ze snubních letů. Mnohokrát jsem od včelařů slyšel "měl jsem tam x počet matek a někdo mi je byl odcizit", ale pravda je zcelá jiná. Plemenáče m u s í m e vždy krmit a to nejlépe medocukrovým těstem.
Samotné přidávání oplozených matek je jednoduché, ale také ne vždy se stoprocentním úspěchem. Záleží na době kdy tuto matku budeme přidávat. Jedina zásada je, že stará jde ven a okamžitě nová ke včelám. Klícka musí být uzavřena a cca za 3 dny když zjistíme, že včely staví na klícce dílo, odstráníme zátku a přes medocukrové těsto jí necháme vyjít ke včelám. Toto včelstvo n e k o n t r l u j e m e alespoň týden. I když už nalezneme kladoucí novou matku, může se najít nějaká včela, která by zaútočila po nové matce. Příjetí matky se pozná jednoduchým způsobem. Včely nehučí, nelezou po vnější straně úlu atd. Těch způsobů přidávaní matek je mnoho a pokud Vám ten vaš výhovuje lépe než popsaný, dělejte to i nadále stejným způsobem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33059


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu